DE EN
3 hely, a gyönyörű naplemente érdekében

3 hely, a gyönyörű naplemente érdekében

< Vissza

1. Nyírjespuszta

A Mátraházát elsősorban Galyatetővel, továbbá Mátraszentimrével és Mátrakeresztessel összekötő műút mentén található Nyírjespuszta, az észak-dél irányban elnyúló hosszúkás Nyírjes-bérc déli tövében. A terület határában pár évvel ezelőtti fakitermelés következtében létrejött nyílt terület széléről napjainkban szabad kilátás nyílik az egykori Csór-rét területén kialakított víztározóra, valamit a Kis-galya gerincére. A délnyugat-északnyugat körívű panorámát kínáló kilátópontról ugyan a Nap izzó korongja nem látszik, annak lenyugvó fénye gyakran színezi bíborvörösre az eget, melynek látványa igazán különleges fényben tünteti fel a Mátra csúcsait. A Csór-hegy oldalában fekvő pontot könnyedén elérhetjük akár autóval is, ahol érdemes néhány percig elidőzni, s gyönyörködni a kilátásban: alattunk a Csórréti-víztározó tükre is megcsillan, míg felette a Kőris-nyak-tető, a Kis-Galya, a Nyesettvár, de még a Nagy-Galya, ismertebb nevén a Galya-tető is felbukkan.

2. Ágasvár

A hajdani, feltehetőleg már a bronzkorban is nyilvántartott erősség, Ágasvár megközelítéséről és megmászásának nehézségéről, kalandosságáról egy korábbi cikkünkben már beszámoltunk, de most megmutatjuk, milyen káprázatos élményt kínál egy itteni naplemente látványa. A 789 méter magas csúcs oldalában található természetes kilátóterasz nyugati tájolású, így tökéletes naplemenete-pont. Érdemes már az égitest alábukása előtt 30-40 perccel megérkezni a helyszínre, ugyanis ebben az esetben nem csak a naplemente pillanatát, de az azt megelőző mesteri szín-játékot is szemmel követhetjük. Először sárgásra, majd aranylóra, később narancsosra, s a lebukás pillanatában bíborvörösre festi a természet a hegyek oldalát, a völgyeket és a felhőket egyaránt. Majd beköszönt az úgynevezett „kék óra”, amikor körülbelül egy órán keresztül figyelhetjük az ég különleges kékjének percről-percre történő változását.

3. Fehérkő-bánya

Figyelem, következő helyszínünket csak az igazán elhivatott, gyakorlott, kalandvágyó, és megfelelő felszereléssel, tájékozódási készséggel rendelőző túrázók számára javasoljuk!

A Mátra nyugati lábánál található, dácittufából felépülő Fehérkő egykor a környékbeli bányászat fontos pillérét képezte, ma azonban már csak az égbe meredő, fehér színű bányafalak mesélnek a valamikori tevékenységről. A felhagyott bánya azonban ma sem teljesen elhagyott, ugyanis a leleményes természetjárók hamarosan felfedezték kiváló adottságait. A Fenyvespusztára, majd Ágasvár felé vezető Csevice-völgy oldalából több járt, de jelezetlen ösvény is vezet a bánya tetejére, ameddig azonban sok helyen kőmorzsalékos, csúszósabb, meredek szakaszokat is keresztezünk. A bányateraszok legfelső szintjéről a Csevice-völgy „kapuja”, több környékbeli település, köztük a történelmileg is nagy múltú Tar, a Nyugati-Mátra szomszédos bércei, így például a Nyikom oldala vagy a távolabbi Nagy-hársas tárulnak elénk, miközben a Nap korongja nyugodni tér a Cserhát lankái mögött.

https://kekesonline.hu/2020/06/02/3-hely-ahonnan-latnod-kell-a-naplementet/

2020. június 2.

Demecs Norbi